Dożynki 30.08.2014 Łosiniec

PLON NIESIEMY PLON …

W ostatnią sobotę sierpnia rolnicy z miasta i gminy Skoki świętowali  zakończenie żniw , czyli  tradycyjne Dożynki. Tym razem odbyły się we wsi Łosiniec. Po 10.latach przerwy barwny korowód ponownie  przeszedł główną ulicą wsi. Dał hasło do rozpoczęcia uroczystości.   Poczty sztandarowe, delegacje sołeckie z wieńcami ,Orliki z Klubu Wełna Skoki, starostowie dożynek, kapela i Zespół Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej Poligrodzianie , zaproszeni goście, mieszkańcy, miłośnicy święta plonów, maszyny rolnicze i konie w siodle oraz bryczki stworzyli niepowtarzalną oprawę orszaku. Przepięknie udekorowany niemalże każdy odcinek trasy  arcydziełami ze słomy nie miał sobie równych ani w powiecie ani w Wielkopolsce. Wszystkie dekoracje własnoręcznie przygotowali Łosinianie.

Oficjalne uroczystości rozpoczęła  prezentacja wieńców dożynkowych. Niespełna 20. Dzieł zaprezentowali  wyjątkowo widowiskowo  w asyście Orlików przedstawiciele sołectw.  Po przywitaniu gości przez Tadeusza Kłosa Burmistrza Miasta i Gminy Skoki nastąpiła liturgia mszy świętej, której przewodniczył ks. proboszcz parafii pw Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Popowie Kościelnym, Edward Lajtloch oraz ks. Sławomir Komorski, proboszcz parafii Lechlin. O oprawę mszy św. zadbali Monika i Tomasz Serwatka. We mszy aktywnie uczestniczyli mieszkańcy Łosińca ze szczególnym uwzględnieniem dzieci  szkolnych w strojach ludowych.

Kolejnym punktem uroczystości  był obrzęd dożynkowy  w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca PP Poligrodzianie , w trakcie którego przy wtórze kapeli, starości dożynkowi pani Barbara Kaczyńska i pan Aleksander  Berent przekazali   Burmistrzowi  Miasta i Gminy  Skoki bochen chleba wypieczony  z tegorocznych zbiorów, którym  podzielił się z uczestnikami dożynek. Po zakończeniu oficjalnej części wszyscy uczestnicy dożynek mogli skosztować wiejskich przysmaków. I tu ponownie zaangażowały się Orliki, tym razem w roli kelnerów dożynkowych.

Nadszedł czas na wyróżnienia i podziękowania. Burmistrz podziękował Danucie Berent za 40 lat sołtysowania w Łosińcu, a nagrody „Złoty Kłos” przyznał  rolnikom z Łosińca panom Janowi Mendel i  Jarosławowi Kwapińskiemu.

Tradycyjnie już wystartował VII Turniej Sołectw Gminy Skoki. Rywalizowało  14 wsi w pięciu konkurencjach. Nowością był jednoczesny wyścig kilku ekip w konkurencjach: narty, balot i siedmiomilowe buty oraz uruchamianie stoperów przez zawodników w celu zapewnienia jak najbardziej obiektywnego pomiaru czasu.

Miejsca  na podium  w tegorocznym turnieju  zajęły : pierwsze drużyna sołectwa Rościnno i czek o wartości 5000 zł , drugie  Sławica i  3000 zł,  trzecie sołectwo Chociszewo i  2000 zł. Kolejne miejsca i czeki o wartości 1000 zł zdobyły : IV miejsce Potrzanowo, V miejsce Łosiniec, VI miejsce Niedźwiedziny. Następne miejsca od VII do XIV przypadły kolejno drużynom sołectw :Sława Wlkp., Kuszewo, Pomarzanki, Lechlinek, Lechlin, Szczodrochowo, Glinno i Kakulin. Te drużyny otrzymały czeki o wartości 500 zł.  W trakcie pomiędzy konkurencjami artystyczne występy zaprezentowali Maciej Kujawa z Agnieszką oraz Metrum.

Fani Teresy Werner, szczególnie zaś panowie szczelnie wypełnili boisko w Łosińcu w oczekiwaniu na koncert pięknej wokalistki. Przeboje  Miłość jest piękna", "Dałabym Ci dała"   długo  jeszcze  brzmiały w uszach i na ustach publiczności.

Na dożynkach nie zabrakło również stoisk rękodzielniczych, handlowych, gastronomicznych  i atrakcji dla dzieci.  Na uwagę zasłużyły szczególnie: wystawa o charakterze edukacyjno – przyrodniczym Lasów Państwowych  zorganizowana przez Nadleśnictwo Durowo, warsztaty prowadzone przez Muzeum regionalne w Wągrowcu oraz plastyczne autorstwa Edyty Marciniak ze Skoków,  dmuchańce, przejażdżki konne,    bryczką i w siodle, kolejka i inne.

Trwająca niemal do rana, zabawa pod gwiazdami, z zespołem  AKCES w roli głównej zakończyła świętowanie.

Za pomoc w organizacji dożynkowego święta kłaniamy się w podzięce :

BURMISTRZOWI Miasta i Gminy Skoki

MIESZKAŃCOM Sołectwa Łosiniec  jako współorganizatorom dożynek, twórcom wszystkich dekoracji we wsi, gościnnym i pomocnym: dzieciom, młodzieży i dorosłym.

Stowarzyszeniu Edukacyjnemu TĘCZA w Jabłkowie

Marianowi Deminiak – trybuna dla publiczności

Ochotniczej Straży Pożarnej w Skokach

Piotrowi  Wiśniewskiemu – prowadzenie turnieju