Etno-warsztaty część 8

„Etno – warsztaty w Bibliotece. Cykl spotkań ludowych dla dzieci z Gminy Skoki.”

– cz. 8

„Od ziarenka do bochenka” pod takim hasłem odbyła się druga z wakacyjnych wypraw „etno-odkrywców”. Tym razem młodzi skoczanie wraz z opiekunami odwiedzili Jaracz, malowczniczo położoną wieś nad rzeką Wełną w powiecie obornickim. Na obrzeżach Jaracza znajduje się Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego – cel ich podróży.

Podczas wyjazdu dzieci miały okazję zwiedzić ww. muzeum, zobaczyć młyn wodny z XIX w., stajnię przymłyńską, małą elektrownię wodną oraz wywodzący się z XVIII w. młyn wiatrakowy. Ten ostatni podobał się dzieciom najbardziej. W trakcie zwiedzania młodzi skoczanie obejrzeli również dwie wystawy. Pierwsza z nich pozwoliła zapoznać się  z cyklem produkcyjnym młyna, a także z maszynami i urządzeniami w tym cyklu wykorzystywanymi. Druga natomiast, nauczyła odróżniać żarno kamienne od żarna rotacyjnego oraz poznać zasadę działania stępa, śrutownika i maszyn mielących ziarno czyli wszystkiego tego czego dawniej używano w przetwórstwie zbożowym. Njawięwcęj frajdy sprawiła jednak dzieciom produkcja mąki i kaszy metodą naszych babć i dziadków. Metoda prosta, ale nie łatwa, wymagająca pracy zespołowej oraz siły własnych rąk. „Etno-odkrywcy” przekonali się o tym osobiście, własnoręcznie produkując oba produkty. Wyprawę zwieńczyło ognisko, wspólne pieczenie kiełbasek i wspomnienia czasu spędzonego w muzeum. Podczas wyprawy dzieci odwiedziły także Muzeum Regionalne w Rogoźnie i obejrzały wystawę przyrodniczą oraz ekspozycję pn. „Indiańskie oblicza Ameryki”.

Wyjazd odbył się w ramach zajęć wpisanych w projekt pn. „Etno-warsztaty w Bibliotece. Cykl spotkań ludowych dla dzieci z Gminy Skoki.” Organizatorem projektu jest Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Skokach. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej. Kolejne spotkanie  z cyklu odbędzie się 22 września.

Sylwia Popadowska

Etno_obrazek_2.jpg