IX Przegląd Poezji "Głosem dziecka"

Przedszkolni recytatorzy

…Kto będzie słowem, rytmem i wierszem

Uczył dzieciaki fruwania?

Kto im przekaże prawdy najpierwsze

I do spełnienia zadania?

Ona już siedzi ponad chmurami

W środku niebieskiej werandy,

A nam jest szkoda,

szkoda i żal jest,

że nie ma z nami już Wandy…

sł. Grzegorz Tomczak, fragment piosenki napisanej po śmierci Wandy Chotomskiej.

Wanda Chotomska - niezapomniana autorka licznych scenariuszy oraz audycji radiowych i telewizyjnych. Laureatka wielu nagród, między innymi: Orderu Uśmiechu i Mistrza Mowy Polskiej. Autorka niemalże 250 książek. To jej wiersze, 23 i 24 października 2017, recytowali w skockiej bibliotece najmłodsi uczestnicy cyklu poezji „Głosem dziecka”. Ponad czterdzieścioro dzieci w wieku przedszkolnym sięgnęło po klucze do marzeń podane im poprzez poezję pani Wandy. Urzeczeni wierszami rodzice i dziadkowie nie szczędzili recytatorom braw. Niesamowite emocje wywołała Gabrysia Kmieć. Pięciolatka opowiadająca o „Dziewczynce z Andersena” wzruszyła publiczność. To było piękne i przejmujące  - przyznali dorośli widzowie.

Dla dzieci przygotowano również warsztaty plastyczne. Wspólnie z Anetą Matuszak ich uczestnicy tworzyli lalki: Jacka i Agatkę. Najmłodsi już wiedzą, że to ulubieni bohaterowie dawnej dobranocki, stworzeni przez Chotomską.

Wanda Chotomska na zawsze pozostanie obecna w słowach i między wierszami po to, abyśmy tylko jasnymi barwami mogli malować życie. Z podziękowaniami dla recytujących dzieci, ich rodziców i nauczycieli - organizator przeglądu pt.: Żal za Wandą -  Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Skokach.