Katarzynkowe i andrzejkowe Etno-warsztaty za nami

Wróżby katarzynkowe i andrzejkowe

– cz. 11

Wróżby o charakterze matrymonialnym powszechne były dawniej w ciągu kilku dni w roku, m.in. podczas sylwestra, czerwcowej nocy świętojańskiej oraz w listopadzie. Dlatego tematem przewodnim listopadowego spotkania w ramach „Etno – warsztatów” były wróżby katarzynkowe  i andrzejkowe.

Dziś w zapomnienie odszedł zwyczaj wróżenia sobie przez młodych kawalerów w wigilię imienin św. Katarzyny Aleksandryjskiej - patronki młodych kawalerów, kołodziei czy filozofów. Ten dzień przypada na 24 listopada. W wigilię imienin św. Andrzeja, przypadającą na 29 listopada, wróżby wykonywały panny, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat ich przyszłych wybrańców serca.

Uczestnicy zajęć zapoznali się z historią wróżb katarzynkowych oraz andrzejkowych. Osobiście próbowali odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące ich przyszłości, związków czy miłości. Wśród najbardziej popularnych wróżb było wyciąganie karteczek spod poduszki z imionami chłopców czy dziewcząt, ustawianie butów w kierunku progu czy lanie wosku. Każdy  z uczestników próbował sam odczytać kształt cienia wylanej figurki woskowej, pozostali koledzy i koleżanki interpretowali te wróżby, np.: kształt anioła oznaczał dobrą nowinę, człowieka - zawarcie nowej przyjaźni, auta natomiast symbolizowały podróże. Każdy wyszedł  z pomyślną dla siebie wróżbą, wiedzą na temat ich historii oraz patronów tych wyjątkowych dni listopadowych.

Spotkanie z wróżbami przeprowadził instruktor Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, natomiast instruktorzy z Zespołu Pieśni i Tańca „Łany”, prowadzący w ramach projektu warsztaty taneczne zaprezentowali dzieciom stroje ludowe z różnych stron Polski. Każdy z uczestników spotkania mógł przymierzyć wybrany przez siebie strój i zapozować w nim do pamiątkowego zdjęcia. Podczas zajęć młodzi adepci tańca, tak jak w czasie pozostałych spotkań, dopracowywali i „szlifowali” kroki wyuczonych wcześniej tańców ludowych.

Wiesława Gruchała

Loogggaaaaaa.jpg