Koło Miłośników Języka Polskiego rozpoczęło swoją działalność w Skokach

CHODZI O TO, BY JĘZYK GIĘTKI POWIEDZIAŁ WSZYSTKO

CO POMYŚLI GŁOWA

            Tak twierdził wieszcz Juliusz Słowacki i zgadzamy się z nim całkowicie. Nie jest to wcale proste, by ładnie i dobrze przekazać słowem to, co czujemy i o czym myślimy. Chyba od zawsze ludzie, zwłaszcza ci szczególnie wrażliwi na poprawność pisania i wypowiadania się zwracali uwagę na tę kwestię. Język polski jest niewątpliwie językiem ciekawym i pięknym, chociażby przez sporą ilość dźwięków i słów, ale do najłatwiejszych na pewno nie należy. Bez wątpienia stwierdzić mogą to obcokrajowcy mozolnie się go uczący, ale również rodacy, borykający się nierzadko  z problemami natury poprawnościowej.  Aby wyjść naprzeciw tym wszystkim osobom  i przy okazji  rozwijać  w ten sposób swoje hobby, grupa organizatorów dorocznego Konkursu Ortograficznego o „Pióro Burmistrza” podjęła pomysł dr. Jarosława Liberka z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, by założyć w Skokach Koło Miłośników Języka Polskiego.

            Niniejszym informujemy Szanownych Czytelników, iż taka organizacja została powołana do życia i rozpoczyna swoją działalność przy Bibliotece Publicznej im. Eugeniusza Paukszty w Skokach. Członkiniami założycielkami skockiego Koła są: Elżbieta Berendt, Elżbieta Słoma, Elżbieta Skrzypczak i Iwona Migasiewicz. Kołu patronuje i otacza je merytoryczną opieką dr Jarosław Liberek – przewodniczący Oddziału Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego w Poznaniu.

            Koło nasze będzie realizować  zadania Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego z siedzibą w Krakowie, które Statut ujmuje następująco:

1. Celem Towarzystwa jest krzewić rozumną miłość języka polskiego, opartą na znajomości jego zasad, rozwoju i znaczenia oraz na rozumieniu zjawisk językowych w ogóle.

2. Realizacja tego celu winna służyć podtrzymywaniu tradycji narodowej, pielęgnowaniu polskości oraz rozwojowi świadomości obywatelskiej i kulturowej.

            Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi na stronie: www.tmjp.pl
            W praktyce - co jakiś czas - będziemy proponować wszystkim zainteresowanym wykłady, prelekcje, konkursy i warsztaty prowadzone przez członków Koła jak również zaproszonych gości. Natomiast już teraz uruchamiamy poradnię językową, w której będziemy rozwiązywać problemy natury językowej, a zwłaszcza poprawności i użycia języka.  Pytań oczekujemy pod adresem elektronicznym: nietakipolskistraszny@wp.pl
Odpowiedzi a także krótkie felietony dotyczące spraw językowych zamieścimy raz w miesiącu na łamach „Wiadomości…”  oraz na stronie  skockiej biblioteki.

            Serdecznie zapraszamy do wstępowania w szeregi naszego Koła. Deklaracjęa członkowska do pobrania poniżej.

POBIERZ

Iwona Migasiewicz
przewodnicząca Koła TMJP w Skokach

bn.pngcala.pngorange.pnggmina.png             YouTube_logo_2013.svg.png      kruszgeologo1.jpg            123.jpg            logo_Narodowego_Progr.Rozwoju_Czytelnictwa.jpg            PERN.jpg       legalna-kultura-nowe.jpg         pko_logo_fundacja.gif       1.3.1_PKO_100_LOGO_RGB_UZ2.jpg                  pobrane.png             mkwc-logo.png             collage-Kopiowanie-620x260.jpg

Budowa i wyposażenie Biblioteki Publicznej w Skokach w ramach rozbudowy budynku gimnazjum
"Inwestycję zrealizowano w ramach Programu Wieloletniego Kultura + Priorytet Biblioteka +Infrastruktura bibliotek"
Data zakończenia zadania 31.12.2015

Profil na Facebooku