Narodowe Czytanie w Skokach

Już po raz trzeci z inicjatywy Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej mieliśmy okazję uczestniczyć w Narodowym Czytaniu. Przedsięwzięcie to polega na tym, że tego samego dnia Polacy, wszyscy którzy wyrażą taką chęć, czytają wybrane przez Pana Prezydenta dzieło literatury polskiej. Przeważnie jest to tekst ważny, znajdujący się w kanonie lektur, który powinien być znany każdemu z nas. Tak było i tym razem. Czytaliśmy Trylogię Henryka Sienkiewicza.

W sobotę, 6 września 2014 r., już o godz. 10.00, w sali Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Skokach, przy ul. Rogozińskiej 1B zebrało się 15 osób z fragmentami Ogniem i mieczem, Potopu oraz Pana Wołodyjowskiego. Były to osoby bardzo zróżnicowane wiekowo. Wszyscy niezwykle przejęci i stremowani. Zupełnie niepotrzebnie, atmosfera była ciepła i serdeczna. Czytelnicy kolejno ożywiali postaci i sceny Sienkiewiczowskiej Trylogii. Teksty przeplatane były fragmentami filmów Jerzego Hoffmana. Pani Wiesława Surdyk-Fertsch przedstawiła tło historyczne Trylogii. Pan Antoni Wiśniewski przeczytał list od Pana Prezydenta, Bronisława Komorowskiego. Sylwia Popadowska przypomniała nam sylwetkę samego H. Sienkiewicza. Ja natomiast, jak przystało na dzień czytania, zajęłam się wyświetlaniem prezentacji oraz fragmentów filmów. Czytaliśmy prawie do godz. 14.00. Opuściliśmy bibliotekę dziwnie natchnieni, uwzniośleni, z silnym postanowieniem, że stawimy się również za rok, choć wielu z nas spotkałoby się bardzo chętnie wcześniej.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom: Elżbiecie Berendt, Izabeli Druciarek, Agnieszce Fertsch, Julii Korczak, Oliwii Krzyżaniak, Karolinie Nowak, Paulinie Nowak, Karinie Olejniczak, Bronisławowi Piechockiemu, Wiktorii Pokornieckiej, Wiesławie Surdyk-Fertsch, Janinie Szymańskiej, Darii Szwed, Antoniemu Wiśniewskiemu, Joannie Wolickiej-Przywarty.

Ola Gajewska