Pióra dodały skrzydeł

O tym, że warto pisać skockie dyktanda przekonało się wielu uczestników piętnastego konkursu ortograficznego „O Pióro Burmistrza”. Do kryształowych zmagań z polską ortografią zgłosiło się 39 uczestników. Teksty konkursowe pieczołowicie sporządziła Małgorzata Klauze - doktorantka w Zakładzie Frazeologii i Kultury Języka UAM. Pomimo, że reguły pisowni sprawiły piszącym sporo trudności i przyprawiły o drżenie długopisów,  nie wyobrażam sobie skockiego maja bez tego konkursu – przyznał jeden z uczestników.

Komisja konkursowa w składzie: Elżbieta Berendt – przewodnicząca, Wioleta Grzegorzewska, Agnieszka Wasylewicz, Elżbieta Słoma, Monika Sierschuła, Jacek Dukszta po sprawdzeniu prac wyłoniła następujących zwycięzców:

- kategoria dorośli:

1 miejsceJacek Śrama,

2 miejsce - Kazimierz Guziana,

3 miejsce - Karolina Sygnecka

- kategoria uczniowie klas VII i VIII szkoły podstawowej oraz III klasy gimnazjum:

1 miejsce - Karolina Nowak,

2 miejsce - Paulina Kawczyńska,

3 miejsce - Sebastian Czerwieński

- kategoria uczniowie szkoły podstawowej (do klasy VI):

1 miejsce – Agata Nowicka,

2 miejsce - Krzysztof Stefan,

3 miejsce – Maksymilian Śrama

- kategoria drużyny:

1 miejsce - „Dziewczyny z VIIIb”,

2 miejsce - „IIIc gimnazjum”,

3 miejsce – „Gimnazjalistki”.

Nagrodami głównymi były pióra wieczne. Wyjątkowej marki i jakości jak na jubileuszowe pisanie przystało, tradycyjnie podarowane i osobiście wręczone laureatom, przez Burmistrza Miasta i Gminy Skoki -  Tadeusza Kłosa.

Gratulujemy odważnym, którzy stanęli w szranki z pisownią. Jak mówią znawcy tematu: wszystko zależy od przyimka.  Dziękujemy przedstawicielom komisji za zaangażowanie wymagające nie lada skupienia.

Organizatorami konkursu były: Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego i Biblioteka Publiczna w Skokach.

zdjęcia: Jacek Dukszta