Pisanki wyczarowane

PISANKI, KRASZANKI, OKLEJANKI, OWIJANKI ……

Małe, niepozorne, bardzo kolorowe, różnorodne i cieszące oko ozdoby wielkanocnych stołów. W różnych regionach Polski i Świata występujące pod różnymi nazwami. Wszędzie symbol nowego oraz odradzającego się życia. W okresie Świąt Wielkanocnych przedmiot zainteresowań zarówno małych jak  i dużych, młodych oraz starych, uzdolnionych plastycznie oraz tych, którym prace manualne sprawiają wiele trudności. Jajko, bo o nim mowa, potrafi skupić wokół siebie na wspólnej zabawie i długich rozmowach całe rodziny, grupy przyjaciół i znajomych.

1 kwietnia, w środowe popołudnie, w sali Biblioteki Publicznej w Skokach dzieci oraz ich rodzice uczestniczyli w „Wielkanocnym Czarowaniu” – czwartym z rzędu przedświątecznym spotkaniu z pisanką w tle. W tym roku oprócz przypomnienia polskich tradycji wielkanocnych uczestnicy mieli okazję obejrzeć pisanki wykonane różnymi technikami, przy użyciu różnorodnych materiałów, należące do zbioru mieszkanki naszego miasta Marioli Foryckiej. Kolekcja Pani Marioli jest imponująca. Wiedza na temat technik zdobniczych również. Jednej z nich próbowała nauczyć uczestników spotkania. Z jaki skutkiem, można zobaczyć poniżej. Jedno jest pewne, nauka ta sprawiła wiele radości zarówno uczniom, jak i nauczycielowi.

Zbiór Pani Marioli nie ogranicza się tylko do pisanek. Paleta zainteresowań  naszego Gościa jest duża i różnorodna, a wachlarz zdolności manualnych przeogromny. Mamy nadzieję, że zechce wziąć udział w podobnych spotkaniach organizowanych przez skocką książnicę, by swoją wiedzą i umiejętnościami podzielić się z młodymi skoczanami. Za to ostatnie, przedświąteczne SERDECZNIE DZIĘKUJEMY

Sylwia Popadowska

P.S. Za pomoc w organizacji spotkania serdecznie dziękujemy Kamili Przywarskiej i Gabrysi Mistrzak.