Etno-warsztaty część 7

„Etno – warsztaty w Bibliotece. Cykl spotkań ludowych dla dzieci z Gminy Skoki"  – cz. 7

We wtorkowy poranek 8 lipca 40-sto osobowa grupa „etno-odkrywców” wraz z opiekunami wyruszyła w swoją pierwszą wakacyjną podróż. Celem wyprawy uczestników projektu było Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią.

Muzeum powstało w latach 70-tych XX wieku. Początkowo prowadzono tam badania archeologiczne, które pozwoliły na odkrycie ponad 500 grobów i stworzenie rezerwatu archeologicznego. Z biegiem czasu rezerwat poszerzono o ekspozycję domostw i zagród obrazujących życie polskiej wsi. Na terenie skansenu zmontowano i udostępniono zwiedzającym kilkadziesiąt obiektów budownictwa ludowego. Jednym z nich jest chałupa z końca XVIII w. pochodząca z Przysieczyna. Poza nią zwiedzający mogą obejrzeć również m.in. remizę strażacką z wyposażeniem, karczmę z początku XX w., tartak, kościół, wiatraki, szkołę wiejską, kuźnię oraz chałupy i zagrody osadników polskich, kolonisty  niemieckiego, repatriantów z Bukowiny datowanych na koniec XIX i pierwszą połowę XX w.

Młodzi skoczanie oprócz zwiedzania ww. miejsc mieli także okazję poznać tajniki produkcji kawy zbożowej, wypieku wafli, chleba, mielenia ziarna na żarnach, pracy kowala oraz mogli zgłębić wiedzę z zakresu wyrobu masła. Ostatnia czynność przyniosła im najwięcej frajdy, gdyż masło „wyprodukowali” własnoręcznie. Atrakcją dla dzieci stała się również przejażdżka wozem po drogach i bezdrożach skansenu, oglądanie przydrożnych kapliczek oraz zwiedzanie wystawy pt. „Sztuka ludowa Krajny i Pałuk”. Zwieńczeniem „etno – wyprawy” była degustacja potraw kuchni regionalnej: wiejskiego chleba, masła, maślanki, kawy zbożowej oraz pieczonych kiełbasek.

Wyjazd zorganizowany został podczas zajęć prowadzonych przez Muzeum Regionalne w Wągrowcu odbywających się w ramach projektu pn. „Etno-warsztaty w Bibliotece. Cykl spotkań ludowych dla dzieci z Gminy Skoki.” Organizatorem projektu jest Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Skokach, a projekt współfinansowany został ze środków Unii Europejskiej.

26 sierpnia „etno – odkrywcy” wyruszają na kolejną wyprawę. Tym razem odwiedzą Muzea Regionalne w Rogoźnie, Wągrowcu oraz  Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu.

Sylwia Popadowska

Etno_obrazek_2.jpg