Smak "Przedwiośnia"

Smak „Przedwiośnia”

Pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej, w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, czytaliśmy… narodowo.

Tegoroczną lekturą NC było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

W Skokach rozsmakowano się w powieści w dosłownym tego słowa znaczeniu. Obok wersji papierowej, którą czytało dwudziestu pięciu, reprezentujących kilka pokoleń, lektorów, powstała wersja cukiernicza „Przedwiośnia”. Przepyszny tort w kształcie księgi wzbudził uznanie dla zdolności Sylwii Witkowskiej. Gromkimi brawami rozczytana publiczność oklaskiwała także muzyków – akordeonistów. Dzięki Łukaszowi Mirkowi i Aleksandrowi Jakubowowi zabrzmiały, 8 września 2018, najpiękniejsze melodie XX-lecia międzywojennego. W skockim czytaniu uczestniczyła Martyna Glock – absolwentka Liceum w Kielcach, tegoż samego, do którego uczęszczał niegdyś Stefan Żeromski. Publiczność wcześniej urodzona doceniła zaangażowanie się w NC młodzieży: Pauliny, Karoliny, Wiktorii, Kingi, Basi i Dominika.

Delektowanie się literackim rarytasem Żeromskiego trwało w Skokach dobrze ponad cztery godziny. Organizatorem wydarzenia była Biblioteka Publiczna w Skokach.