Wszyscy czytaliśmy o krasnalu Hałabale

O krasnalu Hałabale i nie tylko…

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony 29 września został zainaugurowany przez Polską Izbę Książki w roku 2001. Do tegorocznych obchodów nasza książnica przyłączyła się po raz pierwszy.

Akcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. W ciągu całego dnia w głośnym czytaniu uczestniczyło około stu osób. Czytaliśmy wszędzie: na spotkaniu członków Kółek Czytelniczych działających przy bibliotece, razem z dziećmi z Przystani Odkrywców i ich przyjaciółmi, podczas zajęć plastycznych grupy „Plastusie” i zajęć muzycznych młodzieżowego zespołu „Side Effect” oraz… przy komputerach!

Bohaterem tego dnia był krasnal Hałabała, postać stworzona przez Lucynę Krzemieniecką, polską pisarkę, autorką książek dla dzieci. Przygody wesołego krasnala zainteresowały zarówno młodszych, jak i starszych uczestników. Po wysłuchaniu opowieści, dzieci wykonały prace plastyczne przedstawiające postać głównego bohatera widzianego oczyma ich wyobraźni. Dodatkową atrakcją była projekcja bajki pt. „Wiosenne przygody krasnala”.

Głośne czytanie jednego z utworów Lucyny Krzemienieckiej zachęciło słuchaczy do sięgnięcia po inne pozycje tej autorki. Twórczość Krzemienieckiej – pisarki, która zmarła 60 lat temu – odznacza się uniwersalnością przekazywanej myśli oraz podkreślaniem ponadczasowych wartości. Bohaterowie jej książek pokazują zarówno młodszym, jak i starszym odbiorcom, co w życiu jest naprawdę ważne.

Wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznym czytaniu oraz tym, którzy uświetnili ten dzień własną interpretacją przygód krasnala Hałabały SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!! Mamy nadzieję, że Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania na stałe wpisze się w harmonogram czytelniczych zajęć i wrześniowe spotkania staną się tradycją.

Bibliotekarze

Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy